Marșul pentru Viața, desfășurat în comuna Scânteia

Arhiepiscopia Iașilor Martie 27, 2023   Autor: Pr. Teodor Mihăilă

Aceștia au participat la primul Marș pentru viață organizat la ei acasă. Peste 200 de persoane dornice să susțină viața s-au întâlnit în curtea bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, din centrul comunei, de unde au plecat spre scena amplasată în piața satului. După un cuvânt de binecuvântare și învățătură rostit de părintele paroh Teodor Mihăilă, care este și misionar protopopesc al Protopopiatului Iași III, domnul primar al comunei Scânteia, Mihai Darabană, a transmis un mesaj de încurajare pentru familiile care își doresc să aibă copii, arătând susținerea pe care comunitatea locală le-o poate oferi. Apoi, au asistat cu toții la un program artistic susținut de copii care s-au pregătit la Căminul Cultural din Scânteia, îndrumați de domnul profesor Florin Birică.

Sperăm ca acest marș să se transforme într-o tradiție în zonă, antrenând mai multe persoane dornice să-și manifeste în felul acesta susținerea pentru viață.