Evenimentele ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor în perioada 14-20 august 2022

Arhiepiscopia Iașilor August 13, 2022

Duminică, 14 august

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea Paraclisului Sfinții Apostoli Petru și Pavel și Sfântul Apostol Andrei al Schitului Braniște din județul Neamț.

Luni, 15 august Adormirea Maicii Domnului

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bistrița.

Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Văratec.

Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozancea.

Biserica Sf. M. Mc. Pantelimon Botoșani, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Spiridon Botoșani, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 18.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Familia creștină și încercările actuale de Pr. Ulman Mihai de la Parohia Sfinții Apostoli II Botoșani.

Marți, 16 august

Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Văratec, cu ocazia sărbătorii Sfântului Iosif de la Văratec.

ATOR Zoițani organizează în perioada 16-19 august un Master Class de formare, ediția a VIII - a, E timpul să fiu mai bun!

Biserica Parohiei Ursoaia, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 3 Sfântul Mucenic Ioan Valahul, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea individuală, rugăciunea în familie și semen însoțitoare ale rugăciunii de Pr. Manolache Andrei.

Biserica Parohiei Zvarici, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 8 Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Rugaciunea comuna – intalnirea intre Dumnezeu si oameni de Pr. Argatu Vasile.

Biserica Parohiei Flămânzi, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 10 Sfântul Vasile cel Mare, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Sfântul Grigorie Palama – despre lumina dumnezeiască de Pr. Cornaci Pavel.

Biserica Parohiei Liteni, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 5 Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Cinstirea Maicii Domnului în lucrările și învățătura Sf. Grigorie Palama de Pr. Zaharia Mihai.

Biserica Parohiei Borosoaia, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 7 Sfânta Cuvioasă Parascheva, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea liturgică în comunitate de Pr. Straton Mihail.

Departamentul pentru Securitate în muncă, situații de urgență și protecția datelor, din cadrul Cancelariei Eparhiale a Arhiepiscopiei Iașilor, în colaborare cu ISU Botoșani, va susține o Instruire în domeniul Situațiilor de Urgență începând cu ora 11.00 la Parohia Învierea Domnului Dorohoi, Protopopiatul Dorohoi.

Miercuri, 17 august

Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Văratec, cu ocazia sărbătorii Sfântului Gheorghe Pelerinul.

Parohia Vovidenia Botoșani organizează Școala de vară Vovidenia, seria a II-a, în perioada 17-31 august.

Joi, 18 august

Departamentul pentru Securitate în muncă, situații de urgență și protecția datelor, din cadrul Cancelariei Eparhiale a Arhiepiscopiei Iașilor, în colaborare cu ISU Neamț, va susține o Instruire în domeniul Situațiilor de Urgență începând cu ora 11.00 la Parohia Mastacăn 1, Protopopiatul Roznov.

Sâmbătă, 20 august

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea casei parohiale în parohia Sfinții Apostoli Petru și Pavel Slobozia, comuna Voinești, județul Iași, Protopopiatul Iași 3.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea casei sociale în Parohia Sfânta Treime Mănăstirea Neamț, comuna Vânători-Neamț, județul Neamț, Protopopiatul Târgu Neamț.